Comisia Europeană publică raportul privind procedura de deficit bugetar excesiv al Bulgariei

RADOR RADIO ROMÂNIA (3 iunie) – Comisia Europeană va publica un raport în cadrul pachetului de primăvară al Semestrului European, care va clarifica situaţia Bulgariei în ceea ce priveşte declanşarea procedurii de deficit bugetar excesiv şi motivele care stau la baza acesteia. Săptămâna trecută, premierul bulgar, Rumen Radev, a declarat că Bruxelles-ul va institui un mecanism de monitorizare periodică şi măsuri restrictive, cu posibile sancţiuni. De asemenea, potrivit lui Radev, Comisia Europeană a fost indusă în eroare pentru ca Bulgaria să intre în zona euro. Şeful executivului de la Sofia a adăugat că deficitul din acest an va fi şi mai mare. Potrivit procedurii, dacă un stat membru depăşeşte valorile de referință privind deficitul sau datoria publică, Comisia Europeană elaborează un raport în care analizează dacă ţara respectivă are un deficit excesiv. Dacă, după evaluarea tuturor factorilor, Comisia consideră că este necesară declanşarea procedurii de deficit excesiv, informează Consiliul UE şi propune adoptarea unei decizii prin care să se constate existenţa acestuia. După prezentarea propunerii de către Comisia Europeană, Consiliul examinează toate observaţiile formulate de statul membru în cauză. Ulterior, acesta adoptă o decizie care conţine o evaluare completă privind existenţa deficitului excesiv. În cazul în care Consiliul constată existenţa unui deficit excesiv, recomandă măsuri pentru corectarea situaţiei, pe baza propunerii Comisiei. Recomandarea poate include un plan bugetar de corecţie şi un termen-limită. După aceea, statul respectiv trebuie să ia măsurile necesare în termen de şase luni. Dacă până la expirarea termenului nu sunt întreprinse acţiuni eficiente sau dacă statul vizat nu respectă recomandarea, Consiliul poate impune sancţiuni, inclusiv o amendă de până la 0,05% din PIB-ul anului precedent. (www.bnr.bg – 3 iunie)/ddaniela/ilapadat