Ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Țoiu, participă la Paris la reuniunea anuală la nivel ministerial a Consiliului OCDE

RADOR RADIO ROMÂNIA (3 iunie) – Ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Țoiu, participă miercuri și joi la Paris la reuniunea anuală la nivel ministerial a Consiliului Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică. Evenimentul reunește reprezentanți ai statelor membre, ai Uniunii Europene și ai țărilor candidate la aderare, cum este cazul României. Tema ediției este rolul politicilor industriale în susținerea competitivității și creșterii economice, iar discuțiile vor viza menținerea concurenței loiale, responsabilitatea fiscală și valorificarea noilor tehnologii. Participarea României la Paris reflectă importanța acordată procesului de aderare la OCDE – notează Ministerul de Externe de la București. Țara noastră se află într-o etapă avansată, după închiderea a 24 dintre cele 25 de comitete sectoriale necesare.(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 3 iunie)/abranescu/eradu