Proiectul noii legi a salarizării unitare blochează complet activitatea în Finanţe şi ANAF. Sindicaliştii anunţă că cei aproape 18 mii de angajaţi din toată ţara nu se vor prezenta mâine la muncă. Oamenii spun că dacă proiectul nu va fi modificat ei vor avea veniturile reduse cu până la 4.000 de lei pe lună. Potrivit Radio România Constanţa, liderul sindical, Vasile Marica, a precizat că protestul nu este împotriva reformei, ci împotriva unor tăieri nedrepte. Sindicatele îşi cer scuze public pentru disconfortul pe care acțiunea lor îl va crea contribuabililor./abranescu/eradu
(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 3 iunie)






