Ambasadorul Federației Ruse de la Chișinău, Oleg Ozerov, susține că retragerea Republicii Moldova din Comunitatea Statelor Independente, CSI, reprezintă un pas necugetat.
Din punct de vedere strategic (acest demers, n.r.) este nociv pentru relațiile bilaterale dintre Moscova și Chișinău, a menţionat Oleg Ozerov. Retragerea Republicii Moldova din CSI a fost un pas negândit, care din punct de vedere strategic este nociv pentru relațiile bilaterale dintre Moscova și Chișinău, a declarat ambasadorul rus acreditat în Republica Moldova, Oleg Ozerov. ‘Retragerea republicii din CSI este un pas negândit și nociv din punct de vedere strategic pentru relațiile noastre bilaterale, pentru că menţinerea Republicii Moldova în spaţiul CSI i-a permis acesteia să mențină o dinamică pozitivă de dezvoltare’, a declarat Ozerov, la sesiunea Rusia-Moldova de la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg (SPIEF). Decizia Republicii Moldova de a se retrage din tratatele fondatoare ale CSI – tratatele privind fondarea Comunităţii, statutul și Declarația de la Alma-Ata – a fost aprobată de președinta Maia Sandu și a intrat în vigoare. Ulterior, Chișinăul a notificat Comitetul Executiv al CSI despre acest lucru, fiind lansată procedura de retragere, care va dura un an. Purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Afacerilor Externe, Maria Zaharova, a menționat că această decizie a autorităților moldovene reflectă nu doar o tentativă de a sublinia ireversibilitatea parcuruslui către integrarea europeană, ci și o tentativă – care este împotriva voinței moldovenilor de rând – de a se distanța în totalitate și definitiv de Rusia și de procesele care se desfășoară în spațiul eurasiatic, anunţă TASS./vdraguta/ilapadat
(Agenţia de presă TASS – 3 iunie)








