Sindicaliștii de la Sanitas protestează în fața guvernului, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării

Sindicaliștii de la Sanitas protestează miercuri în fața guvernului și ulterior se vor deplasa spre Piața Constituției, nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, care – susțin ei – afectează veniturile și drepturile salariaților din sănătate și asistență socială. Sindicaliștii Sanitas au pichetat sediul Ministerului Muncii săptămâna trecută, iar Consiliul Național al organizației a respins proiectul noii legi a salarizării, lege pe care o consideră inechitabilă, incompletă și profund defavorabilă angajaților din sistemele publice de sănătate și asistență socială. Legea este inechitabilă – spun sindicaliștii – nu tratează echilibrat categoriile profesionale și creează noi diferențe și noi nedreptăți în sistem – consideră sindicaliștii din sănătate. Și sindicaliștii din finanțe, membri ai Federației Solidaritatea, vor protesta timp de două ore în fața ministerului./abranescu/eradu

(RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 3 iunie)