RADOR RADIO ROMÂNIA (3 iunie) – Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va participa la summitul G7 din Franța, care va avea loc la mijlocul lunii iunie. Zelenski intenționează să abordeze o serie de subiecte, inclusiv problema securității Ucrainei – scrie Politico. Publicaţia citează trei surse, care au menţionat că Zelenski se va alătura șefilor de stat și de guvern ai Franței, Germaniei, Italiei, Japoniei, Canadei, Regatului Unit și Statelor Unite la summitul G7 de la Évian-les-Bains. Unul dintre oficiali a precizat că președintele ucrainean intenționează să discute despre diplomația militară și despre consolidarea apărării antiaeriene, pentru a contracara atacurile cu rachete ale Rusiei. Totuși, în luna martie, un consilier al președintelui Franței declara că Zelenski nu fusese invitat la summitul care se va desfășura în perioada 15-17 iunie. Recent, președintele Ucrainei a convocat o ședință a comandamentului de război, una dintre principalele teme ale reuniunii fiind intensificarea eforturilor diplomatice pentru obținerea unor sisteme și rachete suplimentare, inclusiv mijloace de apărare antibalistică. Zelenski a declarat atunci că a cerut Ministerului Apărării să intensifice toate formatele existente de cooperare cu partenerii pentru furnizarea de sisteme antibalistice. În plus, în urmă cu aproximativ o săptămână, Volodimir Zelenski i-a trimis președintelui Statelor Unite, Donald Trump, o scrisoare în care a semnalat deficitul critic de mijloace de apărare antiaeriană.(Agenția de presă RBC – 3 iunie)/sdan/eradu






