Ziua Tratatului de la Trianon, stabilită prin lege pentru a fi sărbătorită în ţara noastră la 4 iunie, aminteşte comunităţii maghiare nu doar de pierdere, ci şi de puterea care a susţinut-o în cele mai dificile momente. Într-un mesaj postat pe pagina sa de socializare, preşedintele UDMR Kelemen Hunor precizează că, deşi durerea din trecut nu dispare, există speranţă în viitor.
Şi Senatul României a marcat ieri Ziua Tratatului de la Trianon, cu intervenţii din partea grupurilor parlamentare. Preşedintele Comisiei pentru politică externă, social democratul Titus Corlăţean a declarat că legea este necesară pentru conştientizarea importanţei acestei zile de către generaţiile tinere. Potrivit actului normativ, autorităţile pot organiza astăzi, la nivel naţional şi local, manifestări cultural – educative privind semnificaţia Tratatului de la Trianon, semnat în 1920, document care a consfinţit destrămarea Imperiului Austro-Ungar şi a recunoscut la nivel internaţional Marea Unire de la 1 Decembrie 1918. (RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI – 4 iunie)/amirea








