Consolidarea clădirilor, dar şi transferul acţiunilor deţinute de Ministerul Energiei la Elcen către Municipiul Bucureşti, dezbătute

Consilierii generali ai Capitalei s-au întrunit în şedinţă pentru a dezbate o serie de proiecte care vizează consolidarea clădirilor, dar şi transferul acţiunilor deţinute de Ministerul Energiei la Elcen către Municipiul Bucureşti. Astfel, Consiliul General se va pronunţa asupra unui proiect în baza căruia primarul general va fi mandatat să coordoneze măsurile prin care se va face acest transfer. Guvernul a aprobat la sfârşitul lunii trecute, iniţierea procedurilor pentru transferul pachetului deţinut de statul român la Elcen. Valoarea tranzacţiei va fi determinată de evaluarea de piaţă pe care o va face Ministerul Energiei în perioada următoare. (RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 4 iunie)/fdiaconu/amirea