Un alpinist nepalez dat dispărut acum șase zile pe Muntele Everest a fost găsit în viață, târându‑se înapoi spre tabăra de bază pe cel mai înalt vârf al lumii. Toate contactele cu Dawa Sherpa fuseseră pierdute după ce se separase de un alpinist pe care îl asista în zona superioară a Everestului. El fusese considerat mort până când a fost zărit joi de o echipă de gestionare a deșeurilor. Dawa Sherpa a fost transportat cu elicopterul la un spital din capitala nepaleză, suferind de degerături severe./aspanily/dstanesc
(BBC SERVICIUL MONDIAL – 4 iunie)






