CRONOLOGIE: Fotbalistul echipei Dinamo Bucureşti, Patrick Ekeng, a murit pe terenul de fotbal. Alte cazuri similare de deces înregistrate în ultimii ani

de Răzvan Moceanu

Vineri, 6 mai 2010, mijlocaşul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, camerunezul Patrick Ekeng, s-a prăbuşit pe teren în minutul 70 al partidei de primă ligă Dinamo – Viitorul Constanţa, scor 3-3, la doar 6 minute de la intrarea sa pe teren. Acesta a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca, însă după 90 de minute de manevre de resuscitare, medicii au constatat decesul sportivului. Acesta este ultima dintr-un lung şir de tragedii asemănătoare petrecute în ultimii ani pe terenul de fotbal, atât în România cât şi în lume şi, din păcate, autorităţile sportive din România pare că nu au învăţat nimic din aceste experienţe nefericite.

• Patrick Ekeng / AFP PHOTO / JEAN FRANCOIS MONIER /
    Patrick Ekeng
    / AFP PHOTO / JEAN FRANCOIS MONIER /

1963 – fotbalistul echipei Petrolul Ploieşti, Constantin Tabarcea (26 de ani), s-a prbuşit pe teren în minutul 16 al meciului Petrolul – Dinamo, ulterior declarându-se decesul său, cauza fiind glanda timus, un organ care funcţiona, deşi ar fi trebuit să dispară din organism încă din adolscenţă

• 2 februarie 1993 – internaţionalul român Michael Klein (33 de ani) a murit în timpul unui antrenament în sala de forţă a formaţiei germane la care activa, Bayer Uerdingen, în urma unui atac de cord survenit pe fondul unei afecţiuni cardiace necunoscute
  • ianuarie 1999 – Jucătorul echipei Nirajul Miercurea-Nir, Ferenc Biro (15 ani) a murit după ce bara unei porţi i-a căzut în cap în timpul încălzirii efectuate înaintea unui meci
  • 24 iulie 1999 – fotbalistul echipei Astra Ploieşti Ştefan Vrăbioru (23 de ani), s-a prăbuşit pe teren în minutul 68 al meciului Rapid – Astra, la doar 13 minute de la intrarea în teren, murind apoi în drum spre spital, în urma unei hemoragii interne, pe fondul unor suferinţe cardiace
  • ianuarie 2000 – Fotbalistul echipei Caraimanul Buşteni, Daniel Orbeanu (18 ani) a murit la spital după ce s-a simţit rău în timpul unui meci, cauza decesului fiind o puternică infecţie, nediagnosticată în urma mai multor controale medicale
  • 5 octombrie 2000 – Echipa Dinamo a mai trecut printr-o dramă sfâşietoare, jucătorul şi căpitanul dinamovist de la acea vreme, Cătălin Hîldan, suferind un accident vascular cerebral în urma căruia a decedat, în timpul meciului amical de fotbal Ş.N. Olteniţa – Dinamo Bucureşti. Cu doar o săptămână înainte de tragedie, Hâldan fusese declarat fizic sănătos, în urma unui control medical
  • 20 februarie 2002 – portarul echipei Universitatea Craiova, Cristian Neamţu, a intrat în comă în urma unei lovituri involutare primite de la coechipierul său Marius Şuleap, în timpul unui antrenament efectuat în cantonamentul din Cipru. După o săptămână de comă profundă, medicii de la spitalul din Nicosia au constatat decesul fotbalistului român
  • 27 mai 2005 – Fotbalistul echipei Minerul Mătăsari, Alin Paicu (32 de ani), a murit în urma unui stop cardiorespirator în timpul unui meci de campionat
  • 6 iulie 2009 – fostul atacant, Mihai Baicu, a murit la vârsta de 33 de ani, în urma unui stop cardiac suferit în timpul unui meci de fotbal desfăşurat pe un teren sintetic din apropierea Stadionului Ghencea.
  • 2 septembrie 2009 – Portarul echipei Dunărea Giurgiu, Alexandru Iatan (19 ani), a murit în timpul unui antrenament, în urma unui edem pulmonar dezvoltat ca urmare a unui stop cardiorespirator
  • 10 mai 2010 – Jucătorull echipei vasluiene Magic Deleni Andrei Pricop (24 de ani), a intrat în stop cardio-respirator pe terenul de fotbal în timpul unui meci din campionatul judeţean şi a murit la Spitalul „Sfântul Spiridon” din Iaşi
  • 11 aprilie 2011 – Jucătorul echipei Juventus Colentina, Andrei Mutulescu (23 de ani), a murit în timpul ununui meci de fotbal între prieteni, în Bucureşti
  • 5 august 2012 – Atacantul echipei Delta Tulcea, nigerianul Chinonso Ihelewere Henry (21 de ani), a murit pe teren în timpul partide amicale CS Baloteşti – Delta Tulcea, la doar 10 minute de la intrarea pe teren, însă meciul avea loc la o temperatură de 40 de grade, iar cauza tragediei a fost stopul cardiac

Şi în fotbalul internaţional s-au înregistrat foarte multe cazuri de deces pe terenul de fotbal:

• 3 august 1987 – Paulo Navalho (20 de ani), jucător al echipei Atlético Clube de Portugal, a murit în urma unui infarct petrecut în timpul unui meci amical îmotriva echipei Al-Jazira Club
  • 12 august 1989 – Nigerianul Samuel Okwaraji (24 de ani) a murit în timpul unui meci oficial disputat împotriva Angolei, în preliminariile Cupei Mondiale, cauza morţii fiind dilatarea prea mare a cordului în urma hipertensiunii
  • 10 septembrie 1990 – jucătorul echipei engleze York City, David Longhurst (25 de ani), a murit în timpul unui meci, în urma unui stop cardiac
  • 30 noiembrie 1997 – Internaţionalul ghanez al echipei suedeze Umea a murit în timpul unui meci desfăşurat la Accra, în urma unei lovituri extrem de puternice primite cu mingea în faţă
  • 16 iulie 2001 – Jucătorul nigerian al echipei indiene Bengal Mumbai, Charles Ocheaga, a murit în timpul unui meci de campionat desfăşurat la Bombay
  • 1 octombrie 2001 – Jucătorul echipei Steaua Roşie Belgrad, Vladimir Dimitrijevici (20 de ani), a murit la câteva minute după ce a leşinat în timpul unui antrenament
  • 30 septembrie 2002 – Fotbalistul cipriot al echipei Onisilos Sotiras, Michalis Michael, a murit în timpul unui meci desfăşurat la Nicosia, prăbuşindu-se pe gazon în intenţia sa de a ajunge să îi acorde primul ajutor unui coleg accidentat
  • 4 februarie 2003 – şi arbitrii au suferit decese pe terenul de fotbal, unul dintre aceste cazuri fiind cel al paraguayanului Jose Roberto Rodas care a murit în urma unui atac de cord, în timpul unui meci amical desfăşurat la Asuncion, între echipele Guaraní şi Olimpia
  • 26 iunie 2003 – Mijlocaşul camerunez al echipei Manchester City, Marc Vivien Foe (28 de ani) a murit la Cupa Confederaţiilor, la câteva minute după ce a fost victima unei crize cardiace în timpul meciului cu selecţionata Columbiei
  • 21 octombrie 2003 – Portarul naţionalei under 17 a statului Chile, Manuel Mondaca Silva, a murit în timpul unui antrenament efectuat la Santiago de Chile

25 ianuarie 2004: Internaţionalul ungar al echipei Benfica, Miklos Feher (24 de ani), a decedat în urma unui stop cardiac pe data de 25 ianuarie 2004, într-un meci cu Vitoria Guimaraes;

• 1 martie 2004 – Jucătorul echipei Arsenal Kiev, Andrei Pavistski (17 ani), a murit în timpul unui antrenament al echipei sale
  • 27 octombrie 2004 – Jucătorul brazilian al celor de la Sao Caetano, Paulo Sergio de Oliveira Silva, a murit în timpul unui meci cu echipa Sao Paulo
  • Hugo Cunha / AFP PHOTO / PAULO CUNHA
    Hugo Cunha
    / AFP PHOTO / PAULO CUNHA

25 iunie 2005 – Fotbalistul echipei Uniao Leiria, Hugo Cunha (28 de ani), a murit în timpul un meci de fotbal desfăşurat între prieteni

• 11 aprilie 2006 – Jucătorul echipei columbiene Envingado, Victor Alfonso Guerrero (17 ani), a murit în timpul unui antrenament al echipei sale
  • 31 august 2006 – Internaţionalul egiptean al echipei Al Ahly, Mohamed Abdelwahab, a murit în timpul unui antrenamnt al echipei sale
  • 10 ianuarie 2007 – Fotbalistul paraguayan al echipei Atletico Trinidense, Sixto Rojas (26 de ani) a murit în urma unui stop cardiac din timpul unui antrenament al echipei sale
  • 28 august 2007 – Fotbalistul echipei spaniole FC Sevilla, Antonio Puerta, s-a prăbuşit de mai multe ori la un meci de campionat cu Getafe, murind la trei zile distanţă, după ce a suferit multiple stopuri cardiace
  • 8 august 2009 – Jucătorul spaniol al echipei Espanol Barcelona, Daniel Jarque (26 de ani) a murit în urma unui infarct în cantonamentul de la Coverciano
  • 14 aprilie 2012 – Mijlocaşul echipei italiene Livorno, Piermario Morosini a murit în minutul 31 al meciului jucat în deplasare cu formaţia Pescara
  • 30 aprilie 2015 – Fotbalistul Gregory Mertens (24 de ani), al echipei Sporting Lokeren, a murit în urma unui stop cardiac, în timpul unui meci îmotriva echipei Genk
  • 11 mai 2015 – Tim Nicot (23 de ani), echipier al formaţiei belgiene Beerschot-Wilrijk, a muirt în urma unui stop cardiorespirator în timpul unei partide de campionat
  • 14 mai 2015 – Argentinianul Emanuel Ortega (21 de ani), component al echipei San Martín de Burzaco, a murit în timpul unui meci de campionat, în urma unei lovituri groaznice la cap