2023. augusztus 1

Hétmilliárd euróra vásároltunk online tavaly

A romániaiak 2022-ben közel 7 milliárd eurót költöttek online vásárlásokra. Ruhára és cipőre 2,6 milliárd eurót. Minden ötödik romániai rendszeresen rendel online – derül ki egy kedden közzétett tanulmányból. A Limitless Agency elemzése szerint az e-kereskedelemben az egy felhasználó által generált átlagos bevétel 467 euró volt, ami 2027-re több mint 870 euróra fog emelkedni – amint a Statista, a Digital Market Outlook statisztikája mutatja. Az összesített adatokból kiderül, hogy a romániai e-kereskedelmi piacon mintegy száz olyan webáruház működik, amely naponta több mint 1000 megrendelést regisztrál. Mindezek az üzletek 2022-ben összesen 6,7 milliárd euró értékű megrendelést jelentettek, amelynek 55 százalékát ruhákra, cipőkre és elektronikai cikkekre költötték. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 08.01)

Románia lakosságának 10 százaléka nem engedheti meg magának az internet-előfizetést

Románia lakosai közül minden tizedik nem engedheti meg magának az internet-előfizetést, e tekintetben a legrosszabbul állunk az Európai Unióban. Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az Unió lakosságának mintegy 2,4 százaléka nem tudott előfizetni az internetkapcsolatra 2022-ben, a szegénységi kockázatnak kitettek körében ez az arány még magasabb, eléri a 7,6 százalékot. A tagállamok közül tavaly Romániában és Bulgáriában a lakosság 9,1, illetve 8,1 százalékának nem jutott pénze internetkapcsolatra, míg Finnországban és Luxemburgban a teljes lakosság mindössze 0,3, illetve 0,4 százaléka szembesült hasonló problémával. A teljes népesség és a szegénységi kockázatnak kitett népesség közötti különbség az internetkapcsolat megfizethetőségét illetően is érzékelhetó volt 2022-ben tagállamokban. A legnagyobb arányban Romániában (25%), ezt követően Bulgáriában (20,5%) és Magyarországon (16,5%) voltak azok a szegénységi kockázatnak kitettek, akik nem engedhették meg maguknak az internet-előfietést. A skála másik végén a legalacsonyabb arányt Dániában és Finnországban (egyaránt 1%), majd Cipruson és Luxemburgban (egyaránt 1,5%) mérték. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 08.01)

5,4 százalékra mérséklődött júniusban a munkanélküliségi ráta

Romániában 0,1 százalékponttal, 5,4 százalékra mérséklődött júniusban a munkanélküliségi ráta az előző hónaphoz képest – közölte kedden az országos statisztikai intézet (INS). A 15 és 74 évesek körében a munkanélküliek számát 445 ezerre becsülte a statisztikai intézet, ami 3 ezres csökkenés az előző hónaphoz, és 7 ezres a tavaly júniusi adatokhoz viszonyítva. A férfiak körében 0,8 százalékponttal magasabb volt az állástalanok aránya a nőkhöz képest: a férfiaknál a mutató elérte 5,8 százalékot, míg a nőknél 5 százalék volt. Az INS felhívta a figyelmet a 15 és 24 év közötti fiatalok körében tapasztalt magas, 21,7 százalékra tehető munkanélküliségre. A 25 és 74 éves felnőttek körében 4,3 százalék volt az állástalanok aránya, ők tették ki a munkanélküliek több mint 75 százalékát. A statisztikai intézet adatsora szerint Romániában a – 2011-ben feljegyzett 9 százalék feletti szintről többnyire csökkenő – munkanélküliségi ráta 2019 augusztusában érte el a történelmi mélypontot: akkor 382 ezer állástalan ember, az aktív lakosság 4,6 százaléka keresett munkát, a világjárvány miatt azonban 2020 júniusáig 6,9 százalékosra emelkedett a munkanélküliségi ráta. A munkanélküliségi ráta tavaly március óta az 5,5-5,7 százalék közötti sávban stabilizálódott. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 08.01)

Meghaladta a világjárvány előtti szintet a romániai repülőterek utasforgalma

Több mint 11,3 millió utas használta a romániai repülőtereket az első fél évben, ami 26 százalékos növekedés a tavalyi azonos időszakhoz képest és 5,4 százalékkal meghaladja a világjárvány előtti év, 2019 első hat hónapjában regisztrált utasszámot is – közölte kedden az Economedia.ro gazdasági portál a romániai repülőterek egyesületének összegzését ismertetve. A forgalom több mint felét a bukaresti Henri Coanda nemzetközi repülőtér bonyolította le, ahol 6 millió 791 ezer utas fordult meg, túlnyomó többségük (93 százalék) külföldi, míg 454 ezer utas belföldi járatokat vett igénybe. A második legforgalmasabb repülőtér a kolozsvári volt az első fél évben 1 millió 148 ezer utassal, majd Jászvásár (1 millió utas) és Temesvár (620 ezer utas) következik a sorban. A romániai repülőtereket elsősorban külföldi utak lebonyolítására használták az utasok: ezek aránya többnyire nem – vagy csak kevéssel – haladta meg a tíz százalékot, egyetlen kivétellel: a temesvári repülőteret az utasok csaknem egynegyede belföldi utazásra vette igénybe. A romániai repülőtereken több mint 110 ezer le- és felszállást bonyolítottak le, és mintegy 18 ezer tonna árut mozgattak az első fél évben. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 08.01)

Andrei Demeny